Vítejte na webových stránkách vanovického sboru 

 

_________________________________

 

Číslo účtu pro Vaše dary:

164510322/0300

  

_________________________________

 

Dávejte si dobrý pozor na to, jak žijete, abyste si nepočínali jako nemoudří, ale jako moudří;

 

nepromarněte tento čas, neboť nastaly dny zlé.

 

Proto nebuďte nerozumní, ale hleďte pochopit, co je vůle Páně.

 

A neopíjejte se vínem, což je prostopášnost,

 

ale plni Ducha zpívejte společně žalmy, chvalozpěvy a duchovní písně. Zpívejte Pánu, chvalte ho z celého srdce

 

a vždycky za všecko vzdávejte díky Bohu a Otci ve jménu našeho Pána Ježíše Krista.

 

 

Ef 5,15-20

 

_________________________________

 

VANOVICKÝ SBOR

   

1918-1968

Vanovský sbor v r. 1968 čítá 2010 duší a rozkládá se na rozsáhlém území Malé Hané, Jevíčska, Letovska, Březovska ve více než 60 obcích. Je to sbor toleranční se zajímavou historií. Před Bílou horou byl kraj lutherský s ostrůvky bratrskými, hlavně v Boskovicích, Letovicích a Jaroměřicích. Po toleranci se přihlásil k vyznání reformovanému. Jako všude i ve vanovském sboru byla po první světové válce veliká radost z nabyté samostatnosti a plno nadšení a chutí k práci.

Farář Kamil Nagy, který ve sboru působil již od r. 1907, byl jedním z prvních, který horlil pro spojení obou evangelických církví a svým úsilím nemálo k němu přispěl. Ve sborové práci nastal čilý ruch. Několik horlivých laických pracovníků v čele s bratrem Fundou zakládá a vede po vesnicích Nedělní školy a mládež. Faráři v duchovenské práci stojí věrně po boku: vikář Václav Hrubý (1923-1931), diákon Tomáš Rumíšek (1933-1945) a diákon Samuel Dobis (1932-1945. Vedle sborových prací věnuje se duchovní sboru vždy více práci celocírkevní, zprvu jako senior brněnského seniorátu, později jako člen synodní rady a posléze, dva měsíce před svou smrtí, jako synodní senior českobratrské církve evangelické. Umírá začátkem září 1939.

Od r. 1939-1979 je farářem Ladislav Barot.

Kazatelská stanice v Boskovicích, ustavená v r. 1926, měla štěstí na agilní a nadšené bratry Josefa Vykoukala, Ladislava Chmela, Františka Staňka a jiné. Těm se podařilo postavit v tomto okresním městě v r.1941 krásný moderní chrám. Po druhé světové válce v r.1947 se rozšířená kazatelská stanice osamostatnila (asi 1/3 dosavadního vanovského sboru) a povolala si samostatného faráře Jana Vrubla.

Práce ve vanovském sboru, dosud centralizovaná do Vanovic, se po druhé světové válce decentralizuje. Vzniká řada kazatelských míst. Letovice, Horní Smržov, Uhřice, Moravská Chrastová s kostelíkem po německých evangelících, vybudovaném v kolem r.1885 pro švýcarské dělníky pracující v tamní textilní fabrice za přispění vanovského superintendenta Jana Beneše. Konají se biblické hodiny s přednáškami ve Vanovicích i jiných místech sboru, Nedělní škola, Sdružení mládeže, které však v r. 1957 zaniká. V 60.letech dvacátého století dochází ve sboru ke stagnaci. Mnohé rodiny i ze sloupů sboru odpadávají, ubývá ve školách vyučování náboženství. Jádro sboru však zůstalo. Znova se kolem něho seskupil téměř celý sbor v letech 1962-1966 k obětavé svépomocné práci při opravách velikých církevních budov. Finanční obětavost i pracovní pohotovost mnohých byla příkladná. Radostná jest skutečnost, že téměř všechna dorůstající mládež je konfirmována. Není zvláštních výkyvů. Staršovstvo se schází pravidelně a rádo každý měsíc. Kurátorem je Josef Čech. Jeho otec stál věrně po boku svému faráři Kamilu Nagyovi i jeho nástupci více než 30.let.

Z knihy Církev v proměnách času, 1918-1968

1969-1999

Je třeba uvést, že v těchto letech se podařilo sboru uspořádat Evangelické dílo za přítomnosti seniora dr. Pellara a o rok později jsme přivítali návštěvu sester a bratří Slováků a Maďarů v počtu asi 150 osob. Byly opraveny církevní budovy, kde během 20. let byla vykonána práce v hodnotě 1 500 000 Kč. Po nástupu faráře Pavla Kašpara se za účinné pomoci jeho manželky vikářky Jany Kašparové úspěšně rozvíjí práce s dětmi a mládeží, v pěveckém souboru a ve dnech křesťanské rodiny. Probíhají bohoslužby v kazatelských stanicích, i když za menší účasti, ale pravidelně.

Rok 1968 byl rokem pohnutým, jak ve společnosti, tak v církvi. Začalo se vyučovat náboženství ve školách, a to od Jevíčka až po Letovice. To ale dlouho netrvalo. Došlo k dalším omezením duchovního života, na němž měli značný podíl církevní tajemníci. Větším trnem v oku jim byla v této oblasti více církev evangelická nežli církev katolická. To dokazuje i stále klesající počet členů sboru.

V roce 1994 oslavil sbor 150 výročí posvěcení chrámu za účasti asi 1400 osob, synodního seniora Pavla Smetany a dalších hostů. Ke sboru promlouvají slova Pána církve, vytesaná na mramorové desce v čele chrámu při příležitosti oslav 150 let posvěcení chrámu. Odprodáním církevní školy v Uhřicích v r. 1985 přišli evangelíci uprostřed malé Hané o svůj duchovní stánek.

Byl opraven kostelík v Moravské Chrastové, který jsme převzali po německých evangelících, a v něm renovován byt, který je pronajímán. V posledních letech má pěkné výsledky sborový pěvecký soubor, který je uznáván širokou veřejností ve vanovickém sboru i při zájezdech po naší vlasti. Radostné je i to, že téměř všechna dorůstající mládež je konfirmována. Složitější situace je při vykonávání křtů, větší část dětí není pokřtěná. I mnozí dříve pokřtění opouštějí víru. Přesto je život věřících naplněn účastí na bohoslužbách, biblických hodinách a přednáškách. Počet dětí v nedělní škole se stále zvyšuje a zde je dobrý základ pro budoucí růst zdravého jádra sboru.

Odvážná víra, naděje a láska členů sboru nachází vždy pomoc pro svůj dům Boží. Mladí kazatelé Hana a Hynek Schusterovi se plně věnují duchovnímu růstu sboru, navštěvují rodiny, dbají na přípravu pravidelných schůzí staršovstva, věnují velkou pozornost práci s dětmi a vydávají pro ně časopis ,,Kulíšek“ v barevném provedení. 

autoři článku: Hynek Schuster a kurátor sboru, z knihy Církev v proměnách času 1969-1999

1996-2021

V letech 1996–2002 působili ve sboru farářka Hana Schusterová a jáhen Hynek Schuster. V roce 2002–2003 sloužil sboru Miroslav Rozbořil z Boskovic, v tu dobu již v důchodu. Od roku 2003 do roku 2017 působili ve sboru farářka Lenka Freitingerová a farář Pavel Freitinger.

Kurátorem byl do roku 2002 Gustav Palán, v letech 2002–2012 Kamil Vystavěl a od roku 2012 až doposud Tomáš Rozbořil.

V roce 2003 převzali Freitingerovi od faráře Miroslava Rozbořila dobře fungující sbor. Podařilo se jim na práci ve sboru nejen navázat, ale ještě ji rozvinout. Hodiny náboženství vyučovali v několika skupinách, ve Vanovicích, Letovicích, Horním Smržově, Svárově. V celém sboru se vyučovalo na čyřicet dětí. Příprava konfirmandů probíhala ve dvouletých cyklech. Radovali jsme se z větších počtů konfirmandů (deset a více). Také mládež tvořila velkou skupinu (až dvaceti členů) a začala být aktivní v hudební oblasti (doprovod při bohoslužbách na varhany). V roce 2009 vzniklo hudebně-pěvecké těleso Kudykam pod vedením Kamila Vystavěla ml., které rozdávalo radost po celém seniorátu. Nyní pokračuje pod vedením Daniely Chladilové ml.

Biblické hodiny pro dospělé se konají na dvou místech ve Vanovicích a ve Stvolové. V roce 2007 začíná sbor spolupracovat s Diakonií ČCE Brno a podílí se na převzetí denního centra Letovice. Jako spolupracující sbor usiluje o křesťanské směřování střediska, pro klienty a pracovníky se tu konají pravidelné pobožnosti. V roce 2007 navazuje sbor spolupráci se střediskem sociálních služeb Paprsek ve Velkých Opatovicích. I tam se konají jednou týdně pobožnosti, které mají mezi klienty velký ohlas.

Ve sboru se koná celá řada ekumenických shromáždění. Na počátku ledna Alianční týden modliteb, na konci ledna bohoslužby za sjednocení křesťanů, na svatodušní pondělí společné bohoslužby s římskokatolickou církví z Velkých Opatovic a Jevíčka. Jako třetí v republice se v Letovicích, od roku 2017 v Moravské Chrastové konaly bohoslužby za oběti dopravních nehod. Čtrnáctidenně se konají ekumenické pobožnosti v domě s pečovatelskou službou v Letovicích.

Podařilo se nám uskutečnit několik zásadních oprav budov: havarijní stav věží si vyžádal celkovou rekonstrukci, která proběhla v letech 2012–2013. Celkové náklady na opravu věží a fasády průčelí kostela dosáhly pět a půl milionu korun. Finanční prostředky získal sbor od jednotlivých dárců, od Jeronymovy jednoty i z různých dotací. Velkou obětavost projevil člen sboru Jaroslav Kučírek, který coby zaměstnanec firmy provádějící nátěr fasády a pracoval bez nároku na mzdu. Bez víry, odvahy a obětavosti by se nezdařily velké opravy dvojvěží, ani vydání pamětního kalendáře 2015, který obrazem i textem popisuje historii vanovického sboru.

Podařilo se nám po čtyřicetileté odmlce opravit hodiny kostela. Rok poté jsme obnovili pérové zvonění, které je raritou nejen v České republice.

V roce 2014 jsme se také pustili do nutných oprav kostela v Moravské Chrastové. Byl opraven vstupní portál za obětavého přispění člena sboru Zdeňka Opatřila, který zcela nezištně zrekonstruoval vstupní dveře. Dále byla v roce 2016 provedena výměna střechy kostela včetně opravy zvoničky. Za podpory obce, hasičů a ochotných dobrovolníků jsme na místě dožilých dřevěných přístřešků v roce 2017 zřídili novou pergolu se zázemím pro venkovní akce. Následně jsme v roce 2018 obnovili fasádu z pohledové strany a kolem areálu zřídili nové oplocení. Obec obnovila přístupovou cestu. Kolem tamního kostelíka se vytvořila skupina, která usiluje o oživení celého areálu. Tvoří ji členové sboru, aktivní představitelé skautů a Sboru dobrovolných hasičů.

Uprostřed roku 2017 ukončili svou službu manželé Freitingerovi. Sboru se podařilo zřídit místo pastorační pracovnice. Povolání přijala Daniela Chladilová pod vedením administrátora, faráře Jiřího Bureše z Boskovic. Ačkoliv život ve sboru procházel obdobím hledání nového kazatele, s obětavou službou pastorační pracovnice se podařilo zachovat v plné míře rozsah činnosti ve sboru. V roce 2018 nastoupila nová farářka Anna Peltanová.

Každou neděli při bohoslužbách se vděčně připojujeme k biblickému verši v průčelí vanovického kostela: „Chválu vzdejte Hospodinu, protože je dobrý, jeho milosrdenství je věčné.“ Žalm 106, 1.

Základní informace o sboru

Adresa sboru: 679 36, Vanovice 60

Seniorát: Brněnský

Rok založení: 1782 h. v.

Kazatelské stanice:
- Horní Smržov
- Jevíčko
- Letovice
- Moravská Chrastová

Počet obcí : 61

Počet členů:
- 3753 členů – 1918 
- 4118 členů – 1930
- 2155 členů – 1965
- 1265 členů – 1998
- 1015 členů – 2018

Kazatelé:
- Ladislav Barot – 1939-1979
- Zdeněk Jokl – administruje – 1980
- Pavel Kašpar – 1981-1991
- vikář Libor Špaček – 1991-1995
- Jaroslav Vítek – administruje – 1995-1996
- farářka Hana Schusterová a jáhen Hynek Schuster – 1996-2002
- Miroslav Rozbořil – administruje – 2002-2003

Kurátoři:
- Josef Čech – do r. 1981
- Ing. Emanuel Sedlák – 1981-1986
- Gustav Palán 1986-2002