1996-2021

V letech 1996–2002 působili ve sboru farářka Hana Schusterová a jáhen Hynek Schuster. V roce 2002–2003 sloužil sboru Miroslav Rozbořil z Boskovic, v tu dobu již v důchodu. Od roku 2003 do roku 2017 působili ve sboru farářka Lenka Freitingerová a farář Pavel Freitinger.

Kurátorem byl do roku 2002 Gustav Palán, v letech 2002–2012 Kamil Vystavěl a od roku 2012 až doposud Tomáš Rozbořil.

V roce 2003 převzali Freitingerovi od faráře Miroslava Rozbořila dobře fungující sbor. Podařilo se jim na práci ve sboru nejen navázat, ale ještě ji rozvinout. Hodiny náboženství vyučovali v několika skupinách, ve Vanovicích, Letovicích, Horním Smržově, Svárově. V celém sboru se vyučovalo na čyřicet dětí. Příprava konfirmandů probíhala ve dvouletých cyklech. Radovali jsme se z větších počtů konfirmandů (deset a více). Také mládež tvořila velkou skupinu (až dvaceti členů) a začala být aktivní v hudební oblasti (doprovod při bohoslužbách na varhany). V roce 2009 vzniklo hudebně-pěvecké těleso Kudykam pod vedením Kamila Vystavěla ml., které rozdávalo radost po celém seniorátu. Nyní pokračuje pod vedením Daniely Chladilové ml.

Biblické hodiny pro dospělé se konají na dvou místech ve Vanovicích a ve Stvolové. V roce 2007 začíná sbor spolupracovat s Diakonií ČCE Brno a podílí se na převzetí denního centra Letovice. Jako spolupracující sbor usiluje o křesťanské směřování střediska, pro klienty a pracovníky se tu konají pravidelné pobožnosti. V roce 2007 navazuje sbor spolupráci se střediskem sociálních služeb Paprsek ve Velkých Opatovicích. I tam se konají jednou týdně pobožnosti, které mají mezi klienty velký ohlas.

Ve sboru se koná celá řada ekumenických shromáždění. Na počátku ledna Alianční týden modliteb, na konci ledna bohoslužby za sjednocení křesťanů, na svatodušní pondělí společné bohoslužby s římskokatolickou církví z Velkých Opatovic a Jevíčka. Jako třetí v republice se v Letovicích, od roku 2017 v Moravské Chrastové konaly bohoslužby za oběti dopravních nehod. Čtrnáctidenně se konají ekumenické pobožnosti v domě s pečovatelskou službou v Letovicích.

Podařilo se nám uskutečnit několik zásadních oprav budov: havarijní stav věží si vyžádal celkovou rekonstrukci, která proběhla v letech 2012–2013. Celkové náklady na opravu věží a fasády průčelí kostela dosáhly pět a půl milionu korun. Finanční prostředky získal sbor od jednotlivých dárců, od Jeronymovy jednoty i z různých dotací. Velkou obětavost projevil člen sboru Jaroslav Kučírek, který coby zaměstnanec firmy provádějící nátěr fasády a pracoval bez nároku na mzdu. Bez víry, odvahy a obětavosti by se nezdařily velké opravy dvojvěží, ani vydání pamětního kalendáře 2015, který obrazem i textem popisuje historii vanovického sboru.

Podařilo se nám po čtyřicetileté odmlce opravit hodiny kostela. Rok poté jsme obnovili pérové zvonění, které je raritou nejen v České republice.

V roce 2014 jsme se také pustili do nutných oprav kostela v Moravské Chrastové. Byl opraven vstupní portál za obětavého přispění člena sboru Zdeňka Opatřila, který zcela nezištně zrekonstruoval vstupní dveře. Dále byla v roce 2016 provedena výměna střechy kostela včetně opravy zvoničky. Za podpory obce, hasičů a ochotných dobrovolníků jsme na místě dožilých dřevěných přístřešků v roce 2017 zřídili novou pergolu se zázemím pro venkovní akce. Následně jsme v roce 2018 obnovili fasádu z pohledové strany a kolem areálu zřídili nové oplocení. Obec obnovila přístupovou cestu. Kolem tamního kostelíka se vytvořila skupina, která usiluje o oživení celého areálu. Tvoří ji členové sboru, aktivní představitelé skautů a Sboru dobrovolných hasičů.

Uprostřed roku 2017 ukončili svou službu manželé Freitingerovi. Sboru se podařilo zřídit místo pastorační pracovnice. Povolání přijala Daniela Chladilová pod vedením administrátora, faráře Jiřího Bureše z Boskovic. Ačkoliv život ve sboru procházel obdobím hledání nového kazatele, s obětavou službou pastorační pracovnice se podařilo zachovat v plné míře rozsah činnosti ve sboru. V roce 2018 nastoupila nová farářka Anna Peltanová.

Každou neděli při bohoslužbách se vděčně připojujeme k biblickému verši v průčelí vanovického kostela: „Chválu vzdejte Hospodinu, protože je dobrý, jeho milosrdenství je věčné.“ Žalm 106, 1.